علل همسرآزاری

index1یک روانشناس گفت: تداخل فرهنگی ازدواج‌های غیراصولی، نداشتن تعریف درست از زندگی مشترک و نارضایتی جنسی از عمده‌ترین دلایل همسرآزاری است.
مصطفی فروتن، روانشناس و محقق علوم رفتاری در گفتگو با   خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: امروزه تعداد افرادی که از زندگی خود ابراز نارضایتی می‌کنند افزایش یافته ونسبت به گذشته بیشتر شاهد نزاع و مشاجرات و حتی قتل‌های خانوادگی هستیم.
فروتن، گفت: مهمترین دلیل همسرآزاری نداشتن تعریف اصولی و کاربردی از زندگی مشترک است.
به گفته وی همسرآزاری درگیری و خشونت کلامی و فیزیکی است که از دلایل عمده‌ی آن می‌توان به ازدواج‌های غیراصولی، نوع آشناهایی که خواستگاه درستی ندارند،‌ ازدواج‌های بدون کارشناسی و مشاوره، توقعات نابه جا و تداخل فرهنگی و اختلاف سنی نامناسب اشاره کرد.
وی، به دلایل دیگر همسر‌آزاری اینطور اشاره کرد: نارضایتی جنسی که باعث تأثیر منفی بر رفتار طرفین می‌شود.اعتیاد به مواد مخدر و محرک که ایجاد هیجان کاذب می‌کند و مشکلات اقتصادی که تأثیر مستقیمی بر رفتار طرفین دارد. وی با بیان اینکه افزایش خشونت علیه همسران از نوع روانی‌ است، عنوان کرد: زن و شوهر با تفسیر نگرش‌ها نسبت به مشکلات زندگی می‌توانند اینگونه‌ آزارها را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.
وی در پایان تأکید کرد: همسرآزاری فقدان مهارت است نه بیماری در نتیجه آموزش‌های مهارت زندگی باید در تار و پود زندگی افراد قرار گیرد.
http://www.yjc.ir/fa/news/4835763/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1%E2%80%8C%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 

Check Also

نقاط کور فرزند پروری

الگوهای فرزند پروری با توجه به زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی هر کشور تعیین می …